برنامه یوتیوب برای آینده از زبان مدیر یوتیوب

برنامه یوتیوب برای آینده از زبان مدیر یوتیوب

یوتیوب از ابتدای کار، راه را برای ایجاد خلاقیت و داستان‌سرایی باز کرد. از فیلم گرفتن در آشپزخانه و نحوه آشپزی گرفته تا تخصصی‌ترین موضوعات مهندسی را می‌توانید در یوتیوب پیدا کنید. در ادامه راه، یوتیوب قدم بزرگ دیگری برداشت و آن، تقسیم درآمد با تولیدکنندگان محتوا بود. در زمان نوشتن این مطلب، بیش از ۳ میلیون کانال عضو «برنامه شراکت یوتیوب» (YPP) هستند و به کاربران یوتیوب برای درآمدزایی کمک می‌کند. براساس اعلام یوتیوب، این پلتفرم بیش از حرف پلتفرم دیگری به کاربران خود پول پرداخت کرده و در سه سال گذشته، چیزی بیش از ۷۰ میلیارد دلار را به تولیدکنندگان محتوا، هنرمندان و کمپانی‌های تولیدات رسانه‌ای پرداخت کرده است.

با ظهور هوش مصنوعی و به‌ویژه، «هوش مصنوعی مولد» (Generative AI)، سوالات مختلفی در رابطه با تولید محتوا در یوتیوب به‌وجود آمد که نحوه استفاده از آن و برخورد یوتیوب با آن را هدف قرار داده بود. در ادامه این متن در رابطه با همین موضوع اشاره خواهیم کرد و نحوه برخورد یوتیوب و استفاده آن از هوش مصنوعی و همچنین افق دیدگاه این پلتفرم را بر اساس گفته‌های مدیرعامل یوتیوب، «نیل موهان» (Neal Mohan) در چهار بخش بیان می‌کنیم.

1-هوش مصنوعی برای کمک به خلاقیت انسان

نیل موهان می‌گوید که شغل او همواره با تکنولوژی و خلاقیت همراه بوده است و از این رو، با چالش‌ها و نگرانی‌های هرکدام نیز آگاه است. همین امر سبب شده تا با سوالاتی که پیرامون هوش مصنوعی مولد ایجاد می‌شود نیز آشنا باشد. یوتیوب در سال‌های گذشته، با چالش‌های دیگری از درآمدزایی تا مدیریت حق نشر و حفاظت از جامعه تولیدکنندگان محتوا روبه‌رو بوده و همین امر، خبر خوبی است که نگرانی از چالش‌های پیشِ رو در حوزه هوش مصنوعی را نیز برطرف می‌کند.

موهان بیان کرد که آزمایشات مختلف پلتفرم یوتیوب مثل «Dream Screen» و «Music AI Incubator» مثال‌هایی هستند که این موضوع یعنی استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به خلاقیت انسان را مشخص می‌کنند. از این‌رو، با تسهیل دسترسی افراد به ابزارهای هوش مصنوعی و سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی مانند YouTube Shorts، این پلتفرم قصد دارد نسل جدیدی از خلاقیت و داستان‌سرایی را ایجاد کند.

2-تولید کنندگان محتوا به عنوان نسل دیگیری از استدیو های تولید محتوا

 

تولیدکنندگان محتوا با مهارتی که در پردازش به موضوعات دارند، تعریف جدیدی را از صنعت سرگرمی ارائه داده‌اند و حضور اینفلوئنسرها در پلتفرم‌های جهانی، شاهدی بر این ادعا است. «موهان» ابتکاراتی همچون عضویت کانال و برنامه «Creator Collective» را مثال زد که با استفاده از آن‌ها، تولیدکنندگان محتوا می‌توانند جریان‌های مختلف درآمدی را برای خود داشته باشند. علاوه بر این، یوتیوب در تلاش است که با حمایت از قانون‌گذاران، تاثیری که یوتیوبرها بر اقتصاد و فرهنگ دارند نیز دیده شود.

3- تمرکز بر اتاق نشیمن کاربران و سابسکرایب 

افراد زیادی هستند که روزانه یوتیوب را روی تلویزیون خود و در صفحه‌نمایش بزرگ در اتاق نشیمن تماشا می‌کنند و این مشاهده، زمانی در حدود ۱ میلیارد ساعت را به‌ازای هر ساعت شامل می‌شود. همزمان که یوتیوبرها مشغول تولید محتوا هستند، پلن‌های اشتراکی مانند YouTube TV و یوتیوب موزیک و پرمیوم نیز کاربران زیادی را به سمت خود هدایت کرده است. از این‌رو، یوتیوب در تلاش است تا پلن‌های اشتراکی و ویژه خود را روی تلویزیون‌ها نیز گسترش دهد.

4-حفاظت از اقتصاد تولیدکنندگان محتوا

تامین امنیت جامعه یوتیوب از نگاه موهان یک اولویت محسوب می‌شود. اهمیت این مورد زمانی بیشتر می‌شود که چالش‌هایی مانند «ویدیوهای ساخته شده با هوش مصنوعی» (Deep Fake) نیز وارد این صنعت شده‌اند. موهان بیان می‌کند که باید تجربه امن و سالمی را برای کودکان نیز فراهم کنیم چراکه آن‌ها نیز از این تکنولوژی در خانه استفاده می‌کنند و پدران و مادران نیز از محتوای تولیدی این پلتفرم از تربیت فرزندان تا نحوه کوتاه کردن موهای آن‌ها نیز استفاده می‌کنند.

بر اساس گفته‌های موهان، یوتیوب در تلاش است تا سیاست‌های خود را در برابر محتوای خطرناک تقویت کند و محیط آنلاین امنی را به‌ویژه برای کودکان فراهم کند.

موهان در نهایت، ۴ هدف اصلی و پیش‌ِ روی یوتیوب را در ۲۰۲۴ بیان کرد اما اظهار داشت که کار یوتیوب تنها به این ختم نمی‌شود. بلکه در تلاش هستند که بهترین تجربه ممکن را برای کاربران این پلتفرم فراهم کند.  او در انتها اشاره کرد که تمامی این موارد بدون وجود تولیدکنندگان محتوا، بازدیدکنندگان و همکاران یوتیوب ممکن نیست و از همه افراد جامعه یوتیوب برای تلاش‌های آنان در راستای یاری کاربران در سراسر جهان تشکر کرد.