شرایط جدید مانیتایز یوتیوب اعلام شد

شرایط جدید مانیتایز یوتیوب اعلام شد

از این پس شرایط مانیتایز یوتیوب برای تولید کنندگان محتوا آسان‌تر خواهد بود و طبق اعلام رسمی این پلتفرم، کانال‌های یوتیوب بیشتری این شانس را خواهند داشت تا از «برنامه پارتنر یوتیوب» بهره بگیرند.

یوتیوب امروز، خبر از آن داد که تولیدکنندگان محتوای تازه‌کار یا کمتر شناخته شده، از این به بعد با شرایط پایه‌ آسان‌تری برای بهره‌گیری امکانات «برنامه پارتنر یوتویب»‌ مواجه خواهند بود و می‌توانند سریع‌تر و آسان‌تر از امکانات این برنامه مثل «چت غیر رایگان» یا همان «سوپر چت»، «دریافت پاداش یا همان انعام» و «ارائه محتوای ویژه به مشترکین پولی» استفاده کنند.

بر اساس این قوانین تازه تعریف شده، مانیتایز کانال یوتیوب از این پس به جای ۱۰۰۰ سابسکرایب تنها به ۵۰۰ سابسکرایبر نیاز دارد. برخی از معیارهای کلیدی دیگر نیز تغییر کرده‌اند، مثلاً، کانال‌های یوتیویب برای مانیتایز شدن دیگر نیازی به ۴۰۰۰ ساعت واچ تایم، یا ۱۰ میلیون نمایش ویدیوهای یوتیوب شورت ندارند و این موضوع از این به بعد با ۳۰۰۰ ساعت واچ تایم یا سه میلیون بار نمایش ویدیوهای یوتیوب شورت و آپلود سه ویدیوی پابلیک (قابل دسترسی توسط عموم کاربران) در ۹۰ روز اخیر، امکان‌پذیر خواهد بود.

البته نباید از قلم انداخت که فعلاً کانال‌های یوتیوبی که متعلق به کاربران کشورهای ایالات متحده آمریکا، انگلستان، کانادا،‌ کره‌جنوبی و تایوان هستند شامل این قوانین جدید می‌شوند و در آینده نزدیک کشورهای بیشتر به این فهرست اضافه خواهند شد.

یوتیوب در ماه‌های اخیر با راه‌اندازی برنامه به اشتراک‌گذاری درآمد تبلیغات برای ویدیوهای یوتیوب شورت، سعی کرده است تولیدکنندگان محتوا را بیش از پیش به فعالیت مستمر و پایدار تشویق کند. اگرچه قوانین مانیتایز یوتیوب تغییر کرده‌اند، اما کسانی که به پیش‌نیازهای حداقلی جدید برای مانیتایز کانال خود برسند، هنوز سهمی از درآمد نمایش تبلیغات روی ویدیوهای خود دریافت نخواهند کرد ولی گزینه‌های زیر از برنامه درآمدزایی یوتیوب در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت:

  • Super Chat
  • Super Thanks
  • فروش حق اشتراک برای دستری به محتوای غیر رایگان توسط کاربران (Membership)
  • Super Stickers

اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم، یوتیوب از این به بعد دو سطح مانیتایز را برای یویتیوبرها در نظر گرفته است. یک سطح پایه با پیش‌نیازهای پایین‌تر که قابلیت‌های کمتری ارائه می‌دهد. با رسیدن‌ به این پیش‌نیازهای پایه یکبار کانال شما بررسی، تائید و مانیتایز خواهد شد. زمانیکه به پیش‌نیازهای بیشتر مثل ۴۰۰۰ ساعت واچ تایم و سایر موارد برسید، بدون بررسی مجدد وارد سطح بالاتر مانیتایز شده و می‌توانید از امکانات بیشتر برنامه YPP بهره گرفته و از درآمد نمایش تبلیغات روی ویدیوهایتان نیز سهم داشته باشید.

این اقدام یوتیوب به نوعی رقابت با پلتفرم‌های رقیب مثل تیک تاک و احساس خطر از جانب آن‌ها نیز به حساب می‌آید. پیش از این، تیک تاک به کاربرانی که ۱۰ هزار فالوور یا دنبال کننده داشتند، اجازه می‌داد برخی از ویدیوهای خود را به صورت غیر رایگان به مخاطبین ارائه کنند، اما از ماه گذشته، این پلتفرم اعلام کرد این قابلیت برای تولید کنندگان محتوایی در دسترس خواهد بود که ۱,۰۰۰ دنبال کننده داشته و از برخی پیش‌نیازهای دیگر نیز بهره‌مند باشند.

آنچه مسلم است، پلتفرم‌های ویدیو محور، نیازمند تولید محتوای کاربران هستند و کاربران تولید کننده محتوا در پلتفرمی بیشتر فعالیت خواهند کرد که بتوانند لز أن آسان‌تر و زیادتر کسب درآمد کنند. از همین رو، رقابت بین این پلتفرم‌ها بر سر فراهم کردن امکانات بیشتر، برای درآمدزایی خالقین محتوا، شدت خواهد گرفت. در سوی دیگر، کاربران نیز در بسیاری مواقع ممکن است مجبور به پرداخت هزینه برای دسترسی به محتوای مورد علاقه خودشان باشند و محتواهای رایگان کیفیت گذشته را نداشته باشند.

علاوه بر مواردی که گفته شد، برنامه فروش مشارکتی یوتیوب نیز که به سازندگان محتوا اجازه می‌دهد برای محصولاتی که در ویدیوهای خود نمایش می‌دهند لینک فروش ایجاد کنند، از این پس در دسترس عده‌ای بیشتری خواهد بود؛ حالا کانال‌هایی که متعلق به کاربران در ایالات متحده هستند و ۲۰ هزار سابسکرایب دارند، امکان استفاده از این ویژگی برنامه پارتنر یوتیوب را نیز خواهند داشت.

پس از این تغییرات، باید منتظر ماند و دید که یوتیوب در آینده چه گام‌هایی را برای تشویق و جذب تولید کنندگان محتوا برخواهد داشت.