حذف قابلیت استوری یوتیوب از تیر ماه ۱۴۰۲

حذف قابلیت استوری یوتیوب از تیر ماه ۱۴۰۲

در اعلامیه‌ای که به تازگی منتشر شده، یوتیوب تائید کرده است که قابلیت «استوری یوتیوب» به زودی غیرفعال و از دسترس خارج خواهد شد. این ویژگی که به تولیدکنندگان محتوا اجازه می‌داد تا بروزرسانی‌هایی کوتاه را در مورد خودشان و فعالیت‌هاشان با سایرین به اشتراک بگذارند، تا ۵ تیر ۱۴۰۲ فعال خواهد بود و پس از آن از پلتفرم یوتیوب حذف خواهد شد.

استوری یوتیوب از حیات تا وفات

استوری یوتیوب دقیقاً در اواسط سال ۲۰۱۸ در اختیار تولید کنندگان محتوایی قرار گرفت که حداقل ۱۰ هزار سابسکرایب یوتیوب داشتند.  اما حالا حذف آن ظاهراً ناشی از دو موضوع کلیدی است؛ اولین مسئله اینکه کاربران و همینطور تولیدکنندگان محتوا، هنوز نتوانسته‌اند به درستی با این ویژگی ارتباط بگیرند و موضوع دیگر هم عدم توسعه و ارائه برخی از امکانات کلیدی برای آن، مثل لینک دادن به ویدیوهای کانال در استوری‌ها است.

خود یوتیوب هم به نوعی این موضوع را تائید کرده و گفته است که نرخ تعامل کاربران با ویژگی استوری یوتیوب در قیاس با سایر قابلیت‌های مشابه ارائه شده روی این پلتفرم، به مراتب کمتر بوده است. برای مثال، پست‌های کامیونیتی یوتیوب به وضوح بیشتر مورد توجه کاربران هستند و کامنت و لایک بسیار زیادتری را دریافت می‌کنند.

خط مقدم جدید برای تولیدکنندگان محتوا: پست‌های کامیونیتی یوتیوب و یوتیوب شورت

با خاتمه پیدا کردن داستان زندگی استوری‌های یوتیوب، حالا تمرکز فعالین این شبکه اجتماعی می‌تواند روی پست‌های کامیونیتی یوتیوب و یوتیوب شورت قرار بگیرد. حتی به نظر می‌رسد خود یوتیوب نیز با اضافه کردن برخی از ویژگی‌های کلیدی یوتیوب استوری به پست‌های کامیونیتی، مثل اضافه شدن ابزارهای ادیت جدید یا باطل شدن پست‌ها بعد از ۲۴ ساعت، سعی دارد همین پیام را به کاربران خود بدهد.

یوتیوب می‌گوید: «پست‌های کامیونیتی یوتیوب، حجم بالایی از لایک و کامنت را برای فعالان در این پلتفرم به همراه دارند». از سوی دیگر، نمی‌توان منکر این موضوع شد که یوتیوب شورت، بازوی اصلی یوتیوب برای رقابت با شبکه‌های اجتماعی مثل تیک تاک است. با همین دیدگاه و علیرغم کمبودهای فنی، یوتیوب شورت مورد پذیرش عموم نیز قرار گرفته است و به عنوان یک ابزار کلیدی برای ایجاد تعامل با کاربران جدید و به دست آوردن سابسکرایب‌های بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازار رقابتی و تلاش برای تقویت یوتیوب شورت

یکی از کلیدی‌ترین رویکردها در هر پلتفرم محتوا محور، تشویق تولیدکنندگان محتوا به تولید بیشتر است. همانطور که اشاره شد، یوتیوب شورت اصلی‌ترین ابزار یوتیوب برای رقابت با دیگر پلتفرم‌هایی مثل تیک تاک است که بر مبنای به اشتراک‌گذاری ویدیوهای بسیار کوتاه شکل گرفته‌اند.

در همین راستا، یوتیوب تلاش کرده است تا از اواسط اسفند ماه ۱۴۰۱، امکان کسب درآمد از طریق یوتیوب شورت نیز برای تولیدکنندگان محتوا فراهم شود. به این منظور، در بین کلیپ‌های یوتیوب شورت، تبلیغاتی نمایش داده می‌شود که بخشی از درآمد آن‌ها به تولیدکنندگان محتوا تعلق می‌گیرد. انتظار می‌رود با این رویکرد جدید، خالقان محتوا بیشتر مشتاق به ساخت کلیپ و به اشتراک‌گذاری آن‌ها از طریق یوتیوب شورت بشوند.

هر چند در نهایت نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری برای تولید‌کنندگان محتوا تعیین خواهد کرد یوتیوب شورت حرف اول صنعت ساخت و اشتراک‌گذاری ویدیوهای کوتاه را خواهد زد یا ریلزهای اینستاگرام. البته، علیرغم غیرفعال شدن ویژگی استوری یوتیوب، این پلتفرم تاکید کرده است که به ارائه ابزارها و راهکارهای جدید و خلاقانه برای رشد و جذب مخاطب بیشتر توسط کابرانش ادامه خواهد داد. همین موضوع نیز نوید می‌دهد که باید منتظر ارائه سریع‌تر و بیشتر قابلیت‌های جدید برای یوتیوب کامیونیتی و یوتیوب شورت باشیم. پس اگر از یوتیوب کسب درآمد می‌کنید یا به دنبال کسب درآمد دلاری از یوتیوب هستید فراموش نکنید که اکنون زمان تمرکز روی این دو قابلیت است.